Rabu, 4 April 2012

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


Tarikh: 26 Mac 2012
Masa: 9.00 – 9.30 pagi
Tahun: 6 Efektif
Bilangan pelajar: 32 orang
Mata pelajaran : Bahasa Melayu Tahun 6
Tajuk: Hari Kecemerlangan Sekolah.
Pengetahuan sedia ada: Murid pernah menghadiri/ menyaksikan Majlis Hari kecemerlangan Sekolah.
Konsep:  Fakta utama
Bahan :  E-book, buku teks, kertas , gula-gula dan pen maker.
Nilai: bekerjasama, keberanian, yakin diri
Kemahiran: 6.5 Aras 1 (i),

Objektif pengajaran :-
Pada akhir  pelajaran, murid-murid dapat:-
1. Membaca dan mencari fakta utama yang relevan dengan perkara yang dikehendaki dalam laporan.

Isi Pelajaran.
6.5 Membaca pantas  secara imbasan untuk mendapatkan maklumat khusus.
Aras 1 (i) : Membaca dan mencari fakta yang relevan dengan perkara yang dikehendak



LANGKAH
ISI PELAJARAN
AKTIVITI GURU
AKTIVITI MURID
CATATAN
Set  Induksi


(3 minit)
Pengenalan  kepada tajuk.

Hari Kecemerlangan Sekolah.
Guru menyoal untuk mendapatkan jawapan.

Contoh:

1.Apakah maksud  Hari Anugerah Kecemerlangan Sekolah?


2.Siapakah yang dapat menjawabnya?
Murid mendengar soalan yang dikemukan oleh guru.


Seorang murid mengangkat tangan dan cuba menjawab soalan guru.


Diikuti oleh murid lain untuk menjawabnya.
Kaedah: kelas

Teknik : sumbangsaran

Kem: Berfikir kritis & kreatif

Nilai: keberanian, yakin diri.
Langkah  1


(8 minit)
Membaca teks. ( dengan senyap)


Menjawab soalan kefahaman


Mencatat  fakta utama

Guru mengarahkan murid membaca teks dengan senyap dalam  6 kumpulan.




Guru mengemukakan beberapa soalan kefahaman.

Contoh:

1. Apakah majlis yang dilaporkan oleh Hani?

2.Bilakahmajlis ituberlangsung?

Guru memberitahu bahawa sesiapa yang betul jawapanya akan dihadiahkan gula-gula



Guru menghadiahkan gula-gula kepada murid yang dapat menjawabnya dengan betul.





Guru mengarahkan murid mencari dan mencatat fakta utama dalam setiap perenggan di dalam teks tersebut.

Guru mengarahkan , setiap kumpulan melantik seorang ketua untuk mencatat fakta utama tersebut mengikut perenggan di dalam teks.

Guru mengedarkan  beberapa helai kertas bagi setiap kumpulan yang terdiri 6 kumpulan.


Murid membaca teks dengan senyap dalam  kumpulannya.

Murid mendengar soalan yang dikemukan oleh guru.


Seorang murid cuba menjawab soalan  yang dikemukan oleh guru.

Murid tersebut  dengan gembira  mendapat gula-gula kerana jawapannya betul.



Diikuti oleh murid lain untuk menjawabnya.


Murid mendengar arahan guru dan membaca teks melalui E-booknya atau buku teks untuk mencari fakta utama mengikut perenggan.

Murid melantik seorang ketua dalam kumpulannya  untuk mencatat fakta utama daripada hasil dapatannya.


Setiap kumpulan menerima beberapa helai kertas untuk mencatat hasil dapatannya.






Kaedah: kumpulan  dan individu

Teknik: Penyoalan dan kooperatif


BBM: E-book, buku teks, kertas


Kem: Berfikir kritis & kreatif


Nilai:  keberanian, yakin diri dan bekerjasama.

Langkah 2


(15 minit)

Membentangkan  hasil dapatanya iaitu fakta-fakta utama mengikut perenggan.

Guru mengarahkan wakil setiap kumpulan datang ke depan kelas untuk  untuk mencatat  fakta utama tersebut mengikut perenggan di dalam teks.


Guru mengarah



n semua murid memerhati hasil dapatan mengikut kumpulan dan membandingkan nya.






Guru  mengesah jawapan murid mengikut kumpulan.


Guru mengedarkan lembaran kerja dan menjawab secara bertulis(lampiran 1A)

Guru menyelia.

Guru mengajak berbincang tentang jawapan di lembaran kerja.


Guru mengesahkan jawapan.

Pengukuhan guru pada lembaran kerja pemulihan dan pengayaan. Lampiran 2 (A&B)




Seorang murid wakil daripada kumpulan masing-masing datang ke depan kelas untuk mencatat hasil dapatannya di papan putih.


Semua murid memerhati hasil dapatan daripada semua kumpulan dan membandingkannya.

Kumpulan  yang salah akan membetulkannya.Seorang wakil kumpulan datang ke depan kelas untuk membetulkannya.


Murid menjawab soalan-soalan di lembaran kerja secara bertulis.


Murid memberitahu jawapannya daripada lembaran kerja kepada cikgu secara  lisan.





Kaedah: Individu  dan kelas

Teknik: Simulasi



BBM: pen maker dan lembaran kerja

Kem: Berfikir kritis & kreatif.
Dan mengingat

Nilai: Keberanian dan yakin diri

Penutup

(4 minit)

Penutup kognitif:

Membuat rumusan isi kandungan.

Memberi pujian dan motivasi.

Guru menyoal murid tentang pelajaran yang dipelajari.

Guru menyimpul topik pelajaran pada hari itu.

Guru memberi pujian dan dorongan kepada murid  atas perhatian yang diberikan sepanjang pembelajaran berlangsung dan berusaha untuk membaiki kesalahan yang dilakukan.

Murid menjawab soalan guru dengan memberitahu topik pada hari itu adalah mengenai  mencari fakta utama atau isi penting dari teks yang dibaca.

Murid  menghargainya dan memahami kehendak guru.

Kaedah:individu & kelas

Teknik:  Penyoalan & penerangan.

BBM: tiada

Kem: Berfikir kritis & kreatif

Nilai: Yakin diri.
  

REFLEKSI
95%  murid dapat membaca pantas secara imbasan untuk mendapatkan isi penting atau fakta utama dari teks laporan yang dibaca dan 5 %  lagi yang tidak tercapai akan diberi tindakan susulan pada pembelajaran akan datang.

1 ulasan:

  1. The Wizard: How To Get The Wizard to Use Your Bets
    A lot of 슬롯 나라 people can go 부천 출장마사지 through the wizard 통영 출장샵 reviews before putting in the wagers 경주 출장마사지 they think they're entitled to. With each 안동 출장샵 and every bet you place,

    BalasPadam

Bina Ayat

Micro Pengajaran v1